עולם הביטוח מציע פוליסות רבות ומגוונות לכל צורך ואף למקרים ייחודיים אשר האדם מן השורה אינו מעלה על הדעת, ומתחלק למספר תחומים שונים בניהם ביטוחי רכב ורכוש, ביטוחי בריאות ותאונות אישיות וביטוחי חיים.

מרבית המבוטחים מכירים את עיקרי הפוליסה מבלי להיכנס לפרטיה, ושואבים מידע כללי מן הרשת ומן הסביבה אודות זכאותם, תנאי הביטוחים השונים, הכדאיות של כל ביטוח ואופן הניצול שלו במקרה הצורך.

עולם הביטוח כולל גם מיתוסים רבים שחלקם נשענו על תקנות ואירועי עבר וחלקם כטבעם של מיתוסים מכורח פרשנותם של אנשים והפצתם.

3 עובדות על עולם ביטוח

נתייחס לשלושה מיתוסים בעולם הביטוח, אותם נפריך בעובדות ואמיתות לטובת הציבור:

ביטוח חיים אינו מכסה מקרים של התאבדות

מיתוס שנולד בעבר תחת העיקרון כי מקרה ביטוח הוא מקרה אותו לא ניתן לחזות מראש ו/או לשלוט בו. ככלל, ביטוח החיים כולו מפריך את העיקרון האמור, כאשר העובדה הידועה היא כי מוות הוא אירוע אשר יתקיים אצל כל אדם, מבוטח או לאו, בשלב כזה או אחר. למרות זאת טענו חברות הביטוח בעבר כי בעוד המוות עשוי להתרחש, ללא ידיעה מוקדמת או שליטה של המבוטח באופי האירוע ובמועדו, התאבדות היא פעולה מתוכננת ונשלטת ועל כן אין לכלול אותה בכיסוי הביטוחי.  התערבות המחוקק הביאה לעדכנות החוק וקבעה כי מוות כתוצאה מהתאבדות יחייב את חברת הביטוח בתגמולי ביטוח לשארי המבוטח, וזאת בתנאי כי הפוליסה נכתבה ונחתמה לפחות שנה אחת בטרם קרות האירוע. העקרונות שהנחו את המחוקק היו ההבנה כי אירוע התאבדות מגיע לאחר קושי נפשי ממושך ותקופת אכשרה בת שנה אחת תמנע את ניצולו, כמו גם החיבור של האירוע המצער לתחום מחלות הנפש.

ביטוח חובה לרכב – מחירו אחיד ונקבע על פי ערך הרכב

רבים מאמינים כי מחירו של ביטוח החובה לרכב הוא קבוע, אחיד ואינו ניתן למיקוח, ונקבע מראש על פי ערך הרכב. חשוב לדעת: ביטוח החובה אינו כולל בתוכו כל תגמול בגין פגיעה ברכוש או פגיעה הנגרמת לרכב, אלא מתייחס לתגמולים בגין פגיעות גוף בלבד אשר נגרמו לכל המעורבים בתאונה, ללא הוכחת אשמה. מחיר ביטוח החובה לרכב אכן מושפע מדגם הרכב וגילו, אולם בהחלט ניתן למיקוח. חברות הביטוח זוכות לפלח רווחים נאה בגין כל פוליסה, ועל כן ניתן ואף רצוי להתמקח גם על מחיר ביטוח החובה. רכישה של ביטוחים נוספים לרכב מאותה חברה/סוכנות עשויה להוזיל משמעותית את מחיר ביטוח החובה.

חברת הביטוח מחליטה האם לאשר או לדחות תביעות מבוטחים

מבוטחים רבים אשר פנו אל חברות הביטוח בדרישה לתגמולים, פיצויים או כיסוי שירותים בהתאם לאופי הפוליסה נדחו, והתייחסו לדחיית התביעה כאל גזירת גורל. חשוב לדעת- חברות הביטוח מחויבות לפעול על פי חוק ועל פי התקנות של המפקח על הביטוח וכפופות לו. בכל מקרה של דחיית תביעת ביטוח, בין אם בתחום ביטוח הרכוש ובין אם בתחום ביטוחי גוף, רפואי וחיים, מומלץ לבחון היטב את הפוליסה על כל הפרצות שבה, להתעדכן בהנחיות המפקח על הביטוח ובמקרה הצורך לפנות לעורך דין מומחה לצורך הגשת תביעה.  חשוב לדעת: מעל 70000 תביעות נדחות מדי שנה על ידי חברות הביטוח בישראל, כאשר יותר ממחציתן מגיעות אל פתחו של בית המשפט, ולמעלה מ-50% מן התביעות הנידונות מסתיימות בפסיקה לטובת המבוטח או בהסכם פשרה בין הצדדים.

חשוב לזכור: עולם הביטוח מציע מוצרי ביטוח כאשר בדומה לכל מוצר צרכני הם מחייבים את המוכר/יצרן כוללים אלמנטים רבים הניתנים לשינוי ולהתאמה אישית ונתונים למיקוח. התנהגות צרכנית נבונה וידע יביאו לקבלת העסקה הטובה ביותר ובמקרה הצורך למיצוי זכויות מרבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *