תגידו, אתם יודעים איפה הכסף שלכם?

לא, הכוונה היא לא לכסף ששוכב לכם בעובר ושב בבנק – את המספרים שם אתם בטח מכירים טוב. אנחנו מדברים על החסכונות שלכם – אלה שהפרשתם מהמשכורת לאורך השנים – ביטוח מנהלים, קרן פנסיה וכו' או אלה ששוכבים בקופות גמל שההורים הפקידו לכם כשהייתם קטנים. אז איפה אתם בסקאלה שבין "אין לי מושג" ל"הכל מסודר לי בתיקייה"?

רבים הם מי שמודים שהם פשוט לא זוכרים או לא מודעים בכלל למקום הימצאות כל החסכונות שלהם. זה קורה ממגוון סיבות ואלו העיקריות שבהן: כשההורים פתחו לכם חיסכון וזה היה מזמן, והם בעצמם לא בטוחים איפה נמצא הכסף, או כשעברתם מקומות עבודה לאורך השנים ולא דאגתם לברר להיכן הולכים כספי ביטוח המנהלים שלכם או קרנות הפנסיה שנפתחו לכם.

במקרה זה, המעסיק החדש מעדיף להפקיד מעצמו בחברת הביטוח שהוא רגיל לעבוד איתה, ואם אתם לא אומרים לו אחרת זה אכן מה שקורה וגם ההפרשה שלכם הולכת לשם. ומה עולה בגורל החסכונות הפנסיוניים שנאגרו במקום אחר? לרוב הן פשוט נשכחות.

אז איך תדעו היכן החסכונות הפנסיוניים שלכם?

אם יש לכם חשש, ואפילו קל שבקלים, שהכסף שלכם מסתובב אי שם בלי יכולת לפקח עליו – יש לזה פתרון. לא, אתם ממש לא תצטרכו להתחיל להרים טלפונים לכל חברות הביטוח, אלא תתנו לאחרים לעשות זאת בשבילכם.

תמונה: pixabay.com

שירות שכזה תוכלו למצוא למשל באתר "הר הכסף", שהוא למעשה מנוע חיפוש של משרד האוצר לאיתור חסכונות שכאלה. כל מה שתצטרכו לעשות זה למלא כמה פרטים אישיים ולאשר את תחילת הבדיקה, ומשם ההחלטה מה לעשות היא שלכם.

קיבלתם תוצאות – מה עכשיו?

הבדיקה נשאה פרי ואתם מקבלים תוצאות שמצליחות להפתיע אתכם? זה לא מפתיע. בשל הסיבות שציינו קודם, ייתכן ותראו שהחסכונות שלכם מפוזרים על פני מקומות רבים. כאן ביטוח מנהלים, שם קופת גמל עם סכום רציני, עוד קרן פנסיה לא פעילה ועוד. כעת צריך להחליט: מה אתם עושים עם כל הכסף הזה? איך אתם מתחילים להיות בשליטה ומודעות על כל הכסף שלכם?

ובכן, יש לכם כמה אפשרויות וביניהן: איחוד חסכונות, ניוד הכסף מחברת ביטוח אחת לאחרת, פדיון הכסף ועוד. מי שיוכל לתת לכם את ההכוונה הטובה ביותר הוא יועץ פנסיוני או סוכן ביטוח, שייקח את כל הנתונים ויידע בדיוק מה כדאי לעשות איתם בהתאם לצרכים והמאפיינים האישיים שלכם.

חשוב לזכור כי הבדיקה אודות כפל חסכונות פנסיוניים היא השלב ההתחלתי, או כמו שאומרים בהקשרים אחרים – הודאה בכך שיש בעיה היא הצעד הראשון לפתרון שלה. פנייה ליועץ פנסיוני או סוכן ביטוח תניב לכם את ההחלטה השקולה ביותר, זאת שתבטיח שתקבלו כלים מקצועיים לשמור על הכסף שלכם ולדעת בכל רגע נתון היכן הוא וכמה אתם יכולים להרוויח עליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *