מה זה משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה מאפשרת לבני 60 ומעלה שביתם נמצא בבעלותם, להפוך אותו למקור הכנסה נוסף.

מדובר למעשה בהלוואה לכל עניין ודבר, על בסיס חלק משוויו של הנכס הקיים בבעלותכם. המשכנתא ההפוכה ניתנת ללא צורך בערבים, אין בה החזרים חודשיים וניתן להחזיר אותה בכל רגע ללא עמלות פירעון מוקדם.

כמו כן אין צורך בביטוח חיים ובהצהרות בריאות ולא צריך להוכיח כושר השתכרות, כפי שנדרש בנטילת משכנתא רגילה. המשכנתא ההפוכה ניתנת בתמורה לשעבוד הבית, כך שאתם נהנים מהלוואה ללא הגבלות.

מתי כדאי לקחת משכנתא הפוכה?

כולנו מודעים לעובדה המצערת שהחסכונות הפנסיוניים נשחקים והולכים בשנים האחרונות; זאת חרף העובדה שכיום יש חוק פנסיה חובה. לכאורה החוק הזה מיטיב עם החוסכים, אך למעשה – בשל שינויים כאלה ואחרים – רבים מאיתנו ימצאו שהחיסכון לפנסיה לא צבר מספיק כספים כדי לשמש אותנו בערוב ימינו.

על כל זה תוסיפו את יוקר המחיה הגבוה בישראל, לצד התארכות תוחלת החיים ושאר בעיות כלכליות (שהאחרונה בהן היא הקורונה) – ותמצאו שמבוגרים רבים מתקשים לממן את עצמם, שלא לדבר על ילדיהם.

פתרון מצוין וחליפי הוא לקחת משכנתא הפוכה על בסיס הבית הקיים. מכיוון שמדובר בהלוואה על בסיס נכס קיים, השימוש בה נתון להחלטתכם הבלעדית. יש שרוצים לסייע מבחינה כלכלית לילדיהם ונכדיהם; יש כאלה שירצו לעשות טיול בעולם; אחרים רוצים לקנות רכב או אפילו לרכוש נכס נוסף להשקעה.

תנו לבית לעבוד בשבילכם

בגיל 60 ומעלה רוב הסיכויים שהמשכנתא הרגילה כבר הסתיימה, והבית נמצא בבעלותכם המלאה. זו בדיוק הסיבה לכך שמשכנתא הפוכה נקראת גם משכנתא 60 פלוס – מכיוון שהיא מיועדת למי שכבר הגיע לבעלות על נכס בחייו. משכנתאות הפוכות ניתן לקבל הן בבנקים והן בחברות הביטוח, ומומלץ לעשות השוואה בין הספקים השונים טרם קבלת ההחלטה – כדי שתקבלו את ההצעה המשתלמת ביותר עבורכם.