כולנו חולמים על היום בו נפרוש לגמלאות ונוכל להגשים את כל החלומות שדחינו במהלך החיים: לימודים, טיולים, שיפוץ הבית, בילוי עם המשפחה והנכדים, עזרה לילדים ברכישת דירה ועוד. אלא שלמרבה הצער, גמלאים רבים נתקלים בקשיים כלכליים בדרך להגשמת חלומותיהם.

עם העלייה בתוחלת החיים ויוקר המחיה הגבוה בארץ, קצבאות הזקנה והפנסיות של רבים נשחקו עד כדי כך שלעתים הן אינן מספיקות לקיום בסיסי. לעתים גם המצב הבריאותי גורם לגידול משמעותי בהוצאות הרפואיות, כך שגמלאים רבים נאלצים לחיות בדוחק. אם גם אתם או הוריכם מכירים את המציאות הזו, כדאי שתכירו מוצר מימוני שיכול לסייע בהגדלת ההכנסה של בני ה-60 פלוס: משכנתא הפוכה.

הכירו את המשכנתא שמגדילה את ההכנסה: משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה היא הלוואה שניתנת על בסיס נכס קיים (בית או דירה) שנמצא בבעלות מלאה של הלווים. זו הלוואה המיועדת לאנשים בני 60 ומעלה וניתן לנצל אותה לכל מטרה: כתוספת הכנסה לטובת מחיה שוטפת, לצורך מעבר לדיור מוגן, עזרה לילדים ברכישת דירה או בלימודים אקדמיים, מימון הוצאות רפואיות, שיפוץ הבית, טיולים בחו"ל ועוד.

ההלוואה ניתנת לפרק זמן ארוך ואף ללא הגבלת זמן (כמו למשל בחברת הראל). לרוב מחזירים אותה לאחר פטירתם של הלווים, בין אם באמצעות מכירת הנכס ובין אם באמצעות מימון אחר. לכן, במשכנתא הפוכה אין החזרים חודשיים. מסיבה זו כדי לקבל משכנתא הפוכה אין צורך להוכיח כושר השתכרות חודשי או לרכוש גם ביטוח חיים.

משכנתא הפוכה לבני 60 ומעלה
תמונה: pixabay.com

למה דווקא משכנתא הפוכה?

בוודאי תשאלו את עצמכם במה עדיפה המשכנתא ההפוכה על פני אמצעי מימון אחרים, כמו הלוואות בנקאיות רגילות? ולמה שאנשים שעבדו קשה כל חייהם כדי להיות הבעלים של דירה או בית, ימשכנו אותו ולא יותירו אותו כירושה לילדיהם לאחר פטירתם?

אכן, בני הגיל השלישי הזקוקים להגדלת הכנסה שוטפת או לסכום כספי חד-פעמי יכולים לפנות לאחד הבנקים לטובת קבלת הלוואה. אלא שהם יגלו כי ההלוואות הצרכניות הרגילות שמציעים הבנקים לבני ובנות 60+ הן לטווח קצר בלבד. יתרה מכך, כשנוטלים הלוואה רגילה מהבנק נדרשים לעמוד בהחזרים חודשיים וגם הריבית עליהן היא גבוהה. לכן, בהשוואה להלוואה בנקאית, המשכנתא ההפוכה היא הלוואה בתנאים טובים יותר.

נכונה גם העובדה שאנשים רבים נרתעים מהמושג "שעבוד הבית", ויתרה מכך חוששים מ"נגיסה" בשוויו של הבית שאותו הם מתכננים להוריש לילדיהם לאחר לכתם לעולמם. זהו חסם פסיכולוגי שאכן מקשה על רבים לבחור באלטרנטיבה של משכנתא הפוכה. אולם כאשר מתגברים על ההסתייגות הראשונית ומבינים את המשמעות המעשית של ההלוואה הזו, גם ההורים וגם ילדיהם יכולים להרוויח מהמשכנתא ההפוכה.

אף הורה לא היה רוצה להפוך לנטל כלכלי על ילדיו. גם אף ילד לא היה רוצה לראות את הוריו חיים בדוחק, תוך ידיעה שהבית שבבעלותו יכול לסייע לו בקיום בכבוד בערוב ימיו. כשכל המשפחה שותפה לתהליך ומבינה כי משכנתא הפוכה היא כלי מימוני שיסייע להורים המבוגרים להתקיים בכבוד בזיקנתם, גם הוויתור על חלק מסוים משווי הירושה הצפויה הופך לבטל בשישים.

לסיכום, לצד החששות המובנים משעבוד הבית, יותר ויותר אנשים מבינים כי משכנתא הפוכה היא כלי מימוני שיתרונותיו יכולים לשפר את איכות החיים בגיל השלישי. גם ההורים וגם ילדיהם מבינים כי אחרי עשורים שבהם עבדו קשה למען הבית שבבעלותם, אין כל פסול בכך שכעת הבית יעבוד בשבילם ויאפשר להם להגדיל את הכנסותיהם, לחיות בכבוד ולהגשים כל מטרה שהציבו לעצמם עם הפרישה לגמלאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *