תקופת הפנסיה והפרישה לגמלאות היא תקופה שרבים מייחלים לה. רבים חולמים על היום שבו כבר לא יצטרכו לקום מדי בוקר לעבודה, ויוכלו להתפנות לעשות את מה שהם אוהבים באמת: לטפח תחביבים ישנים, לבלות עם הנכדים, לטייל בארץ ובעולם עם בן / בת הזוג וחברים ועוד.

אלא שהחסכונות הפנסיוניים לא תמיד מספיקים גם למחיה השוטפת וגם למימוש כל החלומות. בכתבה זו נציג מקור הכנסה חדש עבור פנסיונרים בני 60 ומעלה, שבבעלותם דירה או בית: משכנתא הפוכה.

משכנתא הפוכה – הבית עובד בשבילכם

משכנתא הפוכה היא משכנתא בעלת מאפיינים "הפוכים" לאלו של משכנתא רגילה:

  • אם משכנתא רגילה היא הלוואה שניתנת לנו לצורך רכישת נכס בלבד, משכנתא הפוכה היא הלוואה שניתנת על בסיס הנכס שנמצא כבר בבעלותנו וכספיה יכולים לשמש לכל מטרה.
  • משכנתא רגילה מיועדת לרוכשי דירות צעירים, ואילו משכנתא הפוכה מיועדת לבני 60 פלוס שכבר יש בבעלותם המלאה דירה או בית.
  • כדי לקבל משכנתא רגילה אנו נדרשים לעמוד בהחזרים חודשיים לאורך שנים ארוכות. לשם כך אנו מחויבים להוכיח כושר השתכרות, לרכוש ביטוח חיים (התלוי גם בהצהרת בריאות) ולעתים גם להביא ערבים. כל אלו אינם נחוצים במשכנתא הפוכה: אין החזרים חודשיים, אין צורך ברכישת ביטוח חיים או בחתימה על הצהרת בריאות, וכשמדובר בהלוואה מחברת ביטוח – גם אין צורך בערבים.
משכנתא הפוכה - מקור הכנסה נוסף לבני 60 ומעלה
תמונה: pixabay.com

אך ההבדל הגדול נעוץ בעובדה שכשאנו נוטלים משכנתא רגילה, אנו לרוב נדרשים לעבוד קשה שנים ארוכות כדי להחזיר את כספי ההלוואה. לעומת זאת, במשכנתא הפוכה הבית שלכם עובד עבורכם: בתמורה לשעבודו אתם יכולים לקבל הלוואה שתשמש אתכם לכל מטרה: למחייה שוטפת, לעזרה לילדים ולנכדים, ללימודים ולטיולים, למימון הוצאות רפואיות, למעבר לדיור מוגן ועוד.

משכנתא הפוכה – מקור הכנסה נוסף לבני 60+

התארכות תוחלת החיים, שחיקת החסכונות הפנסיוניים, יוקר המחייה בארץ ומשבר כלכלי עמוק שפוקד אותנו כבר חודשים ארוכים מוביל למצב אבסורדי: גמלאים רבים מתקשים לממן את הוצאות מחייתם השוטפת, קל וחומר לסייע לילדיהם או לממש חלומות פרטיים שהן בגדר מותרות (כמו לימודים, טיולים ובילויים), בשעה שהם מתגוררים בנכס בשווי של מיליוני שקלים. עובדה זו מובילה רבים לחיי דוחק וצמצום או להישענות כלכלית על בני משפחה.

באמצעות נטילת משכנתא הפוכה אותם גמלאים יוכלו ליהנות ממקור הכנסה נוסף שגם ישפר את איכות חייהם וגם יסייע להם לממש את כל אותם חלומות ששמרו לגיל הפרישה. כהלוואה שניתנת על בסיס הבית שכבר בבעלותם, הם יכולים לקבל חלק משוויו ולהשתמש בכסף לכל מטרה שירצו. יתרה מכך, נטילת משכנתא הפוכה לא גורעת משום זכות חוקית על ביתם. הם נשארים בעלי הנכס ויכולים לעשות בו כרצונם: להמשיך לגור בו, להשכיר אותו, לעבור לדיור מוגן, לשפץ אותו, למכור אותו וכו'.

במשכנתא הפוכה אין החזרים חודשיים כמו במשכנתא רגילה. המשמעות היא שעל הלווים לא נופל נטל כלכלי חודשי המקשה על המחייה. בנוסף, משכנתא הפוכה שניתנת על-ידי חברת ביטוח היא הלוואה ללא הגבלת זמן. ניתן לפרוע אותה בכל עת וללא תשלום קנס על פירעון מוקדם. לרוב ההלוואה נפרעת לאחר מותם של הלווים, על-ידי ילדיהם שירשו אותם. ניתן לפרוע את ההלוואה באמצעות מכירת הבית או כל אמצעי מימוני אחר.

אם גם אתם בני 60 ומעלה ומחפשים מקור הכנסה נוסף, כדאי שתכירו את המשכנתא ההפוכה. כלי מימוני זה יסייע לכם גם במחייה השוטפת וגם בהגשמת כל אותם חלומות ששמרתם לגיל הפרישה. אכן, נטילת הלוואה על חשבון הבית שבבעלותכם תנגוס בחלק משוויו ותותיר ליורשיכם פחות כסף. אולם בתמורה, תזכו להעביר את שנות הזהב שלכם בדיוק כפי שחלמתם: בעצמאות כלכלית שתמנע מכם מלהוות נטל על משפחתכם ושתאפשר לכם גם לסייע לילדים ולנכדים וגם לחיות בדיוק כפי שאתם רוצים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *