כל נהג בישראל יודע כי הוא מחויב לרכוש ביטוח חובה, כדי שאם חלילה מישהו ייפגע כתוצאה משימוש ברכב שלו, חברת הביטוח תישא בהוצאות הטיפול הרפואי.

כל נהג גם יודע שכדי לקבל כיסוי להוצאות נזקי רכוש, עליו לרכוש ביטוח מקיף לרכב. כך, במקרה של תאונה, ביטוח חובה וביטוח מקיף מאפשרים לקבל פיצוי כספי – הן לטובת טיפול רפואי והן לטובת תיקון הנזק החומרי.

אך מה עושים במקרה של תאונת פגע וברח, כשאין את מי לתבוע? האם ביטוח הרכב תקף גם במקרה שכזה? על כך בכתבה הבאה.

גבולות ההגנה של ביטוח חובה לרכב

ביטוח חובה לרכב מעניק כיסוי ביטוחי לנזקי גוף ונפש בלבד, לכל מי שנפגע מהרכב כתוצאה משימוש בו, ולא רק לנהג בעל הפוליסה. לכן ביטוח חובה מעניק כיסוי גם לנוסעים ברכב, הולכי רגל, רוכבי אופניים, נהגים ונוסעים ברכבים אחרים.

העיקרון שעומד מאחר החובה לרכוש ביטוח זה, הוא הרצון להבטיח שכל אדם יוכל לקבל טיפול רפואי במקרה של פגיעה בתאונה, ללא קשר למצב הכלכלי שלו או של הנהג הפוגע. יתרה מכך, ביטוח החובה מבטיח שכל אדם יקבל פיצוי, בין אם הוא אשם בגרימת התאונה ובין אם לאו.

יחד עם זאת, לא בכל מקרה ניתן לקבל פיצויים מפוליסת ביטוח החובה של הרכב הפוגע: אם הפוליסה אינה בתוקף, אם הנהג לא שילם את הפרמיה, אם הנהג נסע ברכב בניגוד לתנאי הפוליסה (כמו למשל ללא רישיון נהיגה בתוקף) או ללא רשות ואם מדובר בתאונת פגע וברח – לא ניתן לתבוע פיצויים מחברת הביטוח של הרכב הפוגע.

האם ביטוח רכב מכסה תאונת פגע וברח
תמונה: pexels.com

קרנית – הסעד הביטוחי לנפגעי תאונות פגע וברח

גם עבור מי שנפגע בתאונות פגע וברח דאגה המדינה. קרנית היא קרן פיצויים ממשלתית שהקימה המדינה לטובת נפגעי תאונות פגע וברח. כמו כן קרנית מיועדת עבור כל מקרה של פגיעת גוף בה אין אפשרות לתבוע את ביטוח החובה של הרכב הפוגע.

אדם שנפגע בתאונת פגע וברח ולא הצליח לאתר את זהות הפוגע, יכול להגיש תביעת פיצויים לקרנית, שתישא בעלות הטיפול הרפואי שלו, באין חברת ביטוח שתכסה את העלויות.

כדי להגיש את התביעה לקרנית חשוב:

  • לתעד את מקום התאונה.
  • לקחת את פרטיהם של עדי ראייה שנכחו במקום.
  • להציג אישורים רפואיים ומסמכים רלוונטיים לפגיעה הגופנית מהתאונה.
  • לפנות למשטרה ולספק תיאור מפורט של מקום התאונה והשתלשלות האירועים.

ומה לגבי נזקי רכוש?

קרן הפיצויים קרנית אינה מעניקה פיצויים עבור נזקי רכוש שנגרמו כתוצאה מתאונת פגע וברח. למרבה הצער, כשלא ידועה זהות הרכב הפוגע, עומדות בפני הנפגע שתי אפשרויות: לשאת בעלות תיקון הנזק בעצמו, או להפעיל את הביטוח המקיף שלו, במידה וקיים כזה.

חשוב לזכור שגם כשמדובר בתביעת ביטוח מקיף עקב תאונת פגע וברח, התביעה נרשמת בהיסטוריית התביעות של המבוטח. המשמעות היא שהתביעה עשויה להוביל להתייקרות הפרמיה של הביטוח המקיף שירכוש בשנים הקרובות.

לכן, במקרים של נזקי רכוש קלים, כדאי למבוטח לשקול לשאת בעלות התיקון בעצמו. אולם אם מדובר בנזק כבד, שאין ביכולות של המבוטח לממן בכוחות עצמו, אין מנוס מהפעלת הביטוח המקיף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *