אחד היתרונות הבולטים ברכישת ביטוח מקיף לרכב, הוא הזכות לטפל ברכב אשר נפגע במהלך תאונת דרכים, ללא תלות בשאלת האחריות והאשמה לתאונה. חברת הביטוח מחויבת במענה ובכיסוי לנזק שנגרם לרכב כתוצאה מן התאונה, בין אם מדובר בנזק מכני ופנימי ובין אם בנזקי פחחות חיצוניים.

בעת אירוע תאונה, חברת הביטוח תפנה את המבוטח לטיפול ברכב במוסך הסדר – אחד מרשימת המוסכים העובדת בהסדר עם חברת הביטוח. בפנייה אל מוסך הסדר המבוטח ישלם את עלות ההשתתפות העצמית כפי שנקבעה בפוליסה בלבד, ויתר ההתחשבנות בהתאם לאופי התיקונים ועלותם, תבוצע בין חברת הביטוח למוסך.

יתרון: המבוטח ישלם סכום מוגדר ונמוך יותר ויזכה לטיפול מלא ברכב על פי מצבו.

חיסרון: בהכנסת הרכב לטיפול במוסך הסדר חשוב לזכור כי חברת הביטוח היא הלקוח של המוסך והוא אמון לשרת את האינטרסים שלה לפני הכל. במקרה כזה עשוי המוסך לנסות ולהוזיל את העלויות באמצעות שימוש בחלקי חילוף שאינם מקוריים וככלל לספק טיפול פחות איכותי לרכב.

מוסך הסדר או מוסך אחר
מקור: unsplash.com

לעומת זאת, בפנייה אל מוסך מורשה באופן פרטי הלקוח ייצג את עצמו אל מול המוסך, ובאפשרותו לתבוע ולקבל את הטיפול האיכותי ביותר שניתן תוך דרישה לחלקי חילוף מקוריים בלבד, שימוש בצבע מקורי מבית היצרן ועוד. המוסך יקבל לידיו תשלום מלא מן הלקוח, וזה יתנהל אל מול חברת הביטוח בבקשה להחזר כספי, בהפחתת ההשתתפות העצמית.

יתרון: פנייה לכל מוסך, ללא מגבלה גאוגרפית או אחרת. שליטה מלאה באופן הטיפול ואיכות התיקונים הניתנים לרכב במוסך.

חיסרון: עלות מיידית יקרה ותהליך בירוקרטי במטרה לקבל החזר מחברת הביטוח.

חשוב לציין כי אין כל קביעה כי טיפול במוסך הסדר בהכרח יספק מענה פחות איכותי, וכי ישנם מוסכים מצוינים העובדים במסלול הסדר עם חברות הביטוח ומספקים שירות מצוין. במידה ותבחרו לפנות לקבלת טיפול ושירות במוסך הסדר, כדאי לתת את הדעת על מספר פרמטרים להבטיח את איכות הטיפול ברכב ושירות מקצועי:

בחירת המוסך – חברת הביטוח אינה מחייבת בפניה אל מוסך הסדר אחד, כי אם מציעה מספר אפשרויות למוסכים העובדים עמה, אליהם ניתן לפנות. מומלץ להתעניין ולברר מראש, להתרשם מהמלצות ולפנות למוסך הסדר בעל מוניטין חיובי וממליצים. ניתן להיעזר לשם כך גם בקבוצות מקומיות ברשתות החברתיות.

מוסך יצרן מורשה – יש לברר בטרם הכנסת הרכב לאחר תאונה לטיפול כי מדובר במוסך מורשה מטעם יצרן הרכב. מוסך העובד עם היצרן ומורשה על ידו יספק חלקי חילוף מקוריים, יחזיק בצבעי היצרן ויציג היכרות טובה עם הרכב ושירות מקצועי.

דרישה לחלפים מקוריים – יש לדרוש מן המוסך במפורש החלפה לחלקי חילוף מקוריים בלבד.

אחריות – יש לוודא כי המוסך מספק אחריות על התיקון. זמן האחריות נקבע על פי אופי התיקון.

חשוב לדעת
בחלק ניכר מן הפוליסות זכאי המבוטח במקרה של תאונה גם לרכב חלופי, בתקופה בה הרכב מושבת מנסיעה ושוהה במוסך. הרכב החלופי יימסר למבוטח על ידי חברת השכרת רכב חיצונית, ללא עלות, ותוך הצגת בטחונות כנדרש, או לחילופין על ידי המוסך המצוי בהסדר עם חברת הביטוח.

במקרה של תאונה הרכב יזכה במוסך ההסדר גם לשמאות, בו יקבע השמאי האם קיום התאונה הביא לירידת הערך של הרכב, פרמטר הנמדד באחוזים, ומזכה את בעל הרכב בפיצוי כספי בגין ירידת הערך.

רכישת ביטוח מקיף לרכב משלבת כיסוי כספי ושקט נפשי ומיועדת לבעלי רכבים בעלי ערך כספי גבוה, להגנה מפני נזקי תאונה או גניבה של הרכב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *