כל נהג חדש נדרש להכיר עולמות שלמים של מושגים חדשים עם קבלת רישיון הנהיגה שלו: החל ממושגים של חוקי התנועה וכלה במושגים הקשורים לתחום הטיפולים והתיקונים לרכב. אולם אחד העולמות הזרים והסבוכים ביותר עבור מרבית הנהגים החדשים הוא עולם ביטוחי הרכב. מושגים כמו: ביטוח חובה, ביטוח צד ג', ביטוח מקיף, פרמיה וכו' יכולים להישמע מאיימים, במיוחד עבור מי שזה עתה קיבל את רישיון הנהיגה שלו. במאמר הבא ננסה לעשות קצת סדר בתחום ולהסביר על מהותם וחשיבותם של סוגי הביטוח מרכזיים.

ביטוח לרכב זה א', ב', ג'

נהיגה, גם הזהירה ביותר, כרוכה בסיכונים רבים לפגיעה בגוף ו/או ברכוש. לכן, עם עלייתנו על הכביש חשוב שנהיה מבוטחים מפני כל הסיכונים האפשריים. לשם כך יש שלושה סוגי ביטוחים בתחום הרכב:

  1. ביטוח חובה – מבטיח כי נקבל פיצוי כספי שיאפשר לנו לממן את הטיפול הרפואי בפגיעה גופנית שנגרמה כתוצאה מתאונה, לנו הנהגים, לנוסעים עמנו ברכב ו/או להולכי רגל שהיו מעורבים בתאונה. זהו סוג הביטוח היחידי שאותו אנו מחויבים לרכוש, מתוקף חוק ביטוח חובה לרכב.
  2. ביטוח צד ג' – מבטיח שנוכל לממן את עלות תיקון הנזקים לרכב או לרכוש של צד שלישי שנגרמו כתוצאה משימוש ברכב שלנו.
  3. ביטוח מקיף – מבטיח כי בכל מקרה של נזק לרכב ולרכוש שלנו או של צד שלישי (ובכלל זה גם נזקי אש, מזג אוויר, פריצה ועוד), נוכל לקבל פיצוי כספי עבורנו או עבור הצד השלישי.
על הבדלי סוגי ביטוחי הרכב

למה לרכוש ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף?

אמנם החוק מחייב אותנו לרכוש רק ביטוח חובה, אך אין זה אומר ששני סוגי הביטוחים האחרים אינם חיוניים. אכן, במקרה של תאונת דרכים החשיבות העליונה היא שכל מי שנפגע גופנית (הנהג, הנוסעים האחרים או הולכי רגל) יוכל לממן את הטיפול הרפואי הנחוץ לו. לכן המדינה מחייבת כל נהג ברכב ממונע לרכוש ביטוח חובה.

אולם תאונות יכולות לגרום גם לנזקי רכוש כבדים, שעלות התיקון שלהם יכולה להגיע גם למאות אלפי שקלים. גם אם הרכב שלנו ישן ולא שווה הרבה כסף, כך אנו מוכנים לקחת את הסיכון שיינזק, כי פשוט לא נרצה לתקן אותו, אנחנו אף פעם לא יכולים להיות בטוחים שלא נהיה אחראיים לנזק שייגרם לרכב יוקרתי אחר. במקרה כזה, אנו נידרש לשלם עשרות או מאות אלפי שקלים בגין הנזק שנגרם לו. בדיוק עבור מקרים אלו נועד ביטוח צד ג'.

יתרה מכך, נזקי רכוש לנו או לצד שלישי עלולים להיגרם גם כתוצאה מאירועים אחרים, כמו התפוצצות, סערה, שיטפון, פריצה וכדומה. גם על אירועים אלו אין לנו כל שליטה ולכן חשוב שנהיה ערוכים גם להתמודדות הכלכלית עמן. לשם כך נועד הביטוח המקיף לרכב.

האחריות שלכם, הסיכון של חברת הביטוח

כשאנו רוכשים ביטוח רכב מכל סוג שהוא, אנו למעשה "מרחיקים" מעצמנו את הסיכונים הכרוכים בנהיגה ומטילים אותם על חברת הביטוח. תאונות, אסונות וקטסטרופות יכולים להתרחש בכל עת, וההתמודדות עמם כרוכה לרוב בהוצאות כספיות מרובות. אם אנו חוששים שלא נוכל לעמוד בנטל הכלכלי, עלינו מוטלת האחריות לרכוש פוליסת ביטוח, כדי שחברת הביטוח תיקח על עצמה את הסיכון בתמורה לתשלום שלנו.

כך, אם חלילה אחד הסיכונים הכרוכים בשימוש ברכב אכן מתרחש בפועל, אנו יכולים לממש את הפוליסה כדי שחברת הביטוח תממן את ההוצאות הכספיות הכרוכות בטיפול בנזק שנגרם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *