ההוצאה על רכישת רכב חדש או רכב מיד שניה אינה מסתכמת בעלות הרכב הראשונית וכוללת עליות תחזוקה נוספות בניהן אגרת רישוי שנתית, בדיקת רישוי, טיפולים שוטפים, טיפולים נדרשים על פי צורך וביטוחי רכב. ביטוח רכב היא הוצאה אשר בחלקה בבחינת חובה ובחלקה בגדר המלצה, כאשר עלויות הביטוח משתנות בהתאם למספר פרמטרים:

גיל הנהג – ככלל, נהגים בוגרים יותר נתפסים כאחראים יותר ועל כן זוכים להנחות ולהטבות אצל חברות הביטוח. תחת עיקרון זה רכב בו נוהג נהג חדש ו/או נהג צעיר יזכה לעליה משמעותית במחיר הביטוח.

מין הנהג – תחום הביטוח נשען על סטטיסטיקות ואלה משחקות לטובת הנשים. על פי הסטטיסטיקה נשים נוטות פחות להיות מעורבות בתאונות דרכים ועל כן זוכות להקלה בעלויות הביטוח.

ותק הנהג – לותק על הכביש ישנה השפעה על יכולות הנהג להתמודד עם סיטואציות שונות ואתגרים בכביש ועל כן גם על עלות הביטוח.

ההיסטוריה של הנהג – היסטוריה של תביעות קודמות ועבר עשיר בתאונות יסמנו את הנהג כמועד לפורענות ובעל סיכון גדול יותר מאחרים ויגדיל את מחיר הביטוח לעתים בעשרות אחוזים. ככלל, על מנת ליהנות ממחיר נוח של נהג שאינו בר סיכון גבוה יש להציג אישור עבר ביטוחי בן שלוש שנים נקיות מתביעות ביטוח.

סוג הרכב – פרמטר בולט בעיקר בתחום הביטוח המקיף הכולל כיסוי מפני גניבה ומפני נזק מוחלט: רכבים חדישים ויקרים יותר יזכו לעלות ביטוח גבוהה יותר. לצד מיתוג ועלות הרכב ישנה גם התייחסות סטטיסטית לרכבים אשר נחשבים מבוקשים יותר על ידי גנבי הרכב- פרמטר נוסף הבא לידי ביטוי במחיר הביטוח.

כל סוגי ביטוחי הרכב

סוגי ביטוחים

בתחום הרכב קיימים שלושה סוגי ביטוחים:

ביטוח חובה – ביטוח חובה כשמו כן הוא: ביטוח רכב המתחייב מכורח החוק בעבור כל בעל רכב בישראל. ביטוח חובה מכסה נזקי גוף של כל המעורבים באירועים מסוג תאונה: הנהג ברכב, הנוסעים, הנוסעים ברכבים נוספים המעורבים בתאונה והולכי הרגל.

הכיסוי המסופק תחת ביטוח החובה הוא כיסוי אחיד וזהה בכל חברות הביטוח ונקבע בנוסח פוליסה תקנית על ידי המפקח על הביטוח בישראל.

תביעות ביטוח חובה הן בגין נזקי גוף בלבד ואינן כוללות השתתפות עצמית.

ביטוח צד ג' – ביטוח צד ג' הוא ביטוח רשות ומגן על בעל הרכב/הנהג ברכב מפני תביעות כספיות בגין פגיעה ברכב אחר. ביטוח צד ג' מכסה למעשה כל נזק אשר נגרם לצד שלישי באמצעות הרכב המבוטח לרבות נזקי רכוש לגדרות, עמודים, אופניים חונים וכדומה.

פוליסת ביטוח צד ג' אינה אחידה וניתן לרכוש פוליסות בהיקף אחריות שונה ומורחב יותר או פחות כמו גם עלות השתתפות עצמית במקרה הצורך.

למרות שפוליסת ביטוח צד ג' אינה פוליסת חובה היא נחשבת לפוליסה בסיסית שלא נהוג ליטול את הסיכון ולוותר עליה, על מנת שלא לעמוד במצב של פגיעה בצד שלישי המחייבת את בעל הרכב/הנהג בפיצוי גבוה מכיסו הפרטי.

ביטוח מקיף – ביטוח מקיף לרכב אינו בא בנוסף לפוליסת צד ג' כי אם במקומו, כאשר ביטוח זה מספק את כל הכיסויים שמספק צד ג' – אחריות לנזק לרכוש הנגרם על ידי הרכב המבוטח לצד שלישי, ומוסיף עליו אחריות של חברת הביטוח לרכב המבוטח עצמו. אחריות זאת כוללת כיסוי מפני פגיעות עקב תאונה, השבתת הרכב עקב תאונה (טוטאלוס) וגניבה של הרכב.

באמצעות ביטוחי צד ג' וביטוח מקיף ניתן לשלב ביטוחים נוספים דוגמת ביטוח שמשות, ביטוח גרירה וכדומה.

חשוב לציין כי אין כל חובה על המבוטח לרכוש את ביטוח החובה והביטוח המשלים לבחירתו באותה החברה, אולם רכישת חבילה ביטוחית עשויה להביא להנחה משמעותית בעלויות הביטוח.