כל מי שנדרש לרכוש או לחדש את ביטוח הרכב שלו, יודע שאף פעם לא ניתן לצפות בדיוק מה יהיו הצעות המחיר שנקבל מחברות הביטוח. הסיבה לכך היא שבניגוד למוצרים אחרים, לפוליסות ביטוח רכב אין מחיר אחיד והוא מושפע מפרמטרים רבים ושונים.

גם באותה חברת ביטוח, נהגים שונים עשויים לקבל הצעות מחיר שונות בגלל רכבים שונים, מאפיינים אישיים שונים וכמובן – היסטוריית תאונות דרכים שונה. לכן נהגים שלא היו מעורבים בתאונות דרכים צפויים לחסוך מאות ולעתים גם אלפי שקלים ברכישת ביטוח רכב.

הפרמטרים המשפיעים על מחירי ביטוח הרכב

מחירי ביטוח הרכב בכל חברת ביטוח הם נגזרת של מספר פרמטרים, ששקלולם הסופי מגלם את מידת הסיכון שצופה חברת הביטוח בהסכמתה לבטח כל נהג ורכבו. ככל שחברת הביטוח צופה סיכון גבוה יותר למעורבות הנהג בתאונת דרכים ולמימוש הפוליסה – כך היא תגבה מחיר גבוה יותר, כדי שעלות הביטוח תכסה את עלות תשלומי התביעה העתידיים.

תמונה: pixabay.com

את הפרמטרים המשפיעים על מחירי ביטוח הרכב ניתן לחלק באופן גס לשלושה סוגים:

  • פרמטרים הקשורים ברכב המבוטח – כמו למשל דגם, שנת ייצור, סוג הרכב (פרטי / מסחרי) ועוד. עלות הביטוח של רכבים חדשים, יוקרתיים ו/או נדירים תהיה גבוהה יותר מכיוון שעלות התיקון שלהם גבוהה יותר.
  • פרמטרים הקשורים בנהג – נהגים חדשים וצעירים נמצאים בסיכון גבוה יותר למעורבות בתאונה, ולכן ישלמו יותר. גם מין הנהג משפיע על המחיר, שכן הסטטיסטיקה מוכיחה כי גברים מעורבים יותר בתאונות דרכים. וכמובן – היסטוריית מעורבות בתאונות דרכים שבעקבותיהן הוגשו תביעות לחברות ביטוח.
  • פרמטרים הקשורים לדפוסי הנהיגה – רכבים שנוסעים מעט נמצאים גם בסיכון נמוך יותר למעורבות בתאונות דרכים. בפוליסות ביטוח רכב המבוססות על מספר הקילומטרים החודשי שעבר הרכב, מי שנוסע מעט יכול לחסוך לא מעט בעלות ביטוח הרכב.

עבר נקי מתאונות דרכים = חיסכון בהוצאות הביטוח

אם כבר רכשתם ביטוח רכב בעבר, אתם בוודאי יודעים שבמעמד הרכישה / חידוש הפוליסה חברת הביטוח בודקת את היסטוריית הגשת התביעות שלכם. גם אם עברתם מחברת ביטוח אחרת, תידרשו להציג מסמך "היעדר תביעות" לחברת הביטוח החדשה.

במעמד זה חברת הביטוח בודקת כמה תביעות הגשתם בשנים האחרונות. מבחינתה, מספר התביעות הוא אינדיקציה למידת הסיכון שלכם להיות מעורבים שוב בתאונת דרכים ושוב להפעיל את פוליסת ביטוח הרכב ולתבוע מהחברה תגמולים. לכן, נהגים בעלי עבר נקי מתאונות דרכים יכולים לחסוך מאות ועד אלפי שקלים בביטוח הרכב.

בהקשר זה חשוב לציין שחברת הביטוח בודקת את מספר התביעות שהגשתם, ללא כל קשר לזהות הגורם שנמצא אשם בתאונה. גם אם הגשתם תביעה בגין נזק שלא נגרם באשמתכם (כמו תאונת פגע וברח, או פגעי מזג אוויר), תביעה זו נספרת במניין התביעות המשפיעות על מחיר הביטוח.

עוד פרט שחשוב לדעת הוא שמבחינת חברות הביטוח גם שתי תביעות שהוגשו בשנים האחרונות מספיקות כדי ל"סמן" את הנהג כ"מסוכן יותר", ולכן גם הן ישפיעו על גובה הפרמיה שייגבו ממנו. לכן, נהגים רבים חושבים פעמיים האם כדאי להפעיל את פוליסת ביטוח הרכב בכל תאונה. נהגים רבים מעדיפים להימנע מהגשת תביעה במקרה שמדובר בנזק קל לרכב, רק כדי לא להכתים את רקורד הגשת התביעות שלהם ולא להעלות את הפרמיה שיידרשו לשלם בשנה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *