עולם הביטוח מציע מגוון רחב של פוליסות בתחומי הרכוש, החיים והבריאות, כאשר אלה נמכרות הן באופן ישיר על ידי סוכנויות הביטוח והחברות והן באמצעים עקיפים דוגמת ביטוחים הניתנים כהטבה על ידי מעסיקים, חברות, ארגונים, מועדוני ספורט וחברים.

תשלום כפול על ביטוח אינו בהכרח כפל ביטוחים, ולעתים הוא יכול להתבצע מידיעה ומרצון, ומתוך מטרה להרחיב את הכיסוי לפיצוי המקסימלי בעת קרות אירוע ביטוחי. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לא כל סוגי הביטוחים ניתנים לתביעה כפולה ולפיצוי בלתי מוגבל. על כן אחזקה ותשלום על מספר ביטוחים בתחומים אלה, יהווה כפל ביטוחים ותשלום מיותר שלא לצורך.

סוגי ביטוחים בהם ניתן לתבוע יותר מגורם מבטח אחד

מטרתם של ביטוחים היא לאפשר למבוטח הסדרה ופיצוי של מצבו הכלכלי, אשר נפגע בעת אירוע ביטוחי בהתאם לתנאי הפוליסה. החוק אינו מעודד יצירה של כפל ביטוחים ואף מונע זאת, במטרה שלא לעודד פיצוי גבוה מן הפגיעה והפיכת אירועי תאונה ומקרים ביטוחיים אחרים לכדאיים עבור המבוטחים, ובמטרה להימנע מיוזמה ויצירה של מקרים כאלה.

יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם החוק מאפשר רכישה של ביטוחים מורחבים וביטוחים כפולים, אצל יותר מגורם מבטח אחד; זאת על פי רצונו של המבוטח ונכונותו לשלם תשלומי ביטוח, במטרה להבטיח פיצוי מוגדל.

הביטוחים המאפשרים רכישה של מספר תכניות ביטוח הם ביטוח חיים – אשר מגדיר סכום פיצוי לבני המשפחה/ לשארים/ למוטב שהוגדר מראש על ידי המבוטח, בעת מקרה מוות.

גם בתחום ביטוח תאונות אישיות, מחלה ורכוש (כגון ביטוח רכב לדוגמה) ניתן לרכוש יותר מפוליסה אחת וליהנות מתגמולים ממספר חברות – וזאת בתנאי שסכום הפיצוי נקבע והוגדר מראש ואינו מותנה בשיעור הנזק שנגרם למבוטח.

כפל ביטוחים
מקור: pixabay.com

כפל ביטוחים בתחום ביטוח הבריאות

תחום הבריאות טומן בחובו לא מעט סיטואציות מטעות היוצרות כפל ביטוחים שלא מדעת ושלא לצורך. ביטוחי הבריאות באים לתת מענה והשלמה לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, אשר אינו מכסה צרכים רחבים; ביניהם תרופות מצילות חיים וכן ניתוחים והשתלות בחו"ל. כמו כן החוק כפוף למערכת בריאות ציבורית עמוסה לעייפה.

קופות החולים מציעות ביטוחים משלימים המרחיבים את הכיסויים, אולם מוגבלים אף הם. עובדה זו מכניסה לתמונה את חברות הביטוח המציעות מגוון תוכניות ביטוח בריאות פרטיות עשירות בכיסויים, ומלוות בהרחבות (דוגמת פיצוי בגין גילוי מחלה קשה). ביטוחים אלו עשויים לכלול כיסויים כפולים אשר ניתנים במסגרת הביטוח המשלים, ומהווים תשלום שלא לצורך.

יתרה מזאת, ישנם לקוחות המשלמים שלא במודע ליותר מחברה אחת בגין אותם כיסויים בדיוק, כאשר במידה ויעלה הצורך יוכלו לתבוע החזרים ומענה מחברה אחת בלבד.

איך ניתן לבדוק את הביטוחים והפוליסות השונות עליהם משלם המבוטח לצד זכאותו?

ניהול מעקב – פוליסות הביטוח מחויבות בהוראת קבע בנקאית או דרך כרטיס האשראי. מומלץ לשבת ולבחון את כל החיובים הקיימים לחברות ביטוח, ולוודא כי אנו מודעים למשמעותו ונחיצותו של כל חיוב כזה. במקרה של ספק יש לפנות אל החברה המחייבת ולדרוש מידע הנוגע למהות החיוב, כמו גם את הפוליסה במלואה.

הר הביטוחאתר הר הביטוח הוא אתר של משרד האוצר, הבא לרכז את המידע הביטוחי של כלל האזרחים במדינה, על פי פרטי זיהוי פשוטים. בהזדהות באתר ניתן לצפות בכל הביטוחים הרשומים על שם המבוטח, לרבות ביטוחי חיים, פנסיה, בריאות ורכוש, ולאתר כפל ביטוחים במידה וקיים.

סוכן ביטוח – במתן הרשאה וזכות לסוכן ביטוח מורשה, יוכל זה לבצע את האיתור וההשוואה לכלל הביטוחים הרשומים, להמליץ על השלמה לחוסרים ולחשוף כפילויות מיותרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *