פעם חשבתי שרכב פרטי הוא נכס, ושבעלות על רכב פרטי הופכת אותי ל"בעלת נכס". בשנים הראשונות שלי כנהגת, כשעוד הייתי תלויה ברכב של ההורים, רק ייחלתי ליום שבו ארכוש את הרכב הראשון שלי.
כמה שנים טובות לאחר מכן, כשהיום המיוחל הזה סוף סוף הגיע, למדתי על בשרי (וכיסי) שרכב הוא בעיקר הוצאה, הרבה יותר משהו נכס. אמנם אני יכולה להיות גאה בעובדה שרכשתי לעצמי מכונית, אבל מהרגע שרכשתי לעצמי את ה"נכס" הזה, ערכו רק הולך ויורד מיום ליום, ובנוסף הוא לא מפסיק לדרוש ממני להוציא עליו עוד ועוד כסף: דלק, אגרות, טיפולים במוסך וכמובן – הוצאות עבור ביטוח. ההוצאות הרבות האלו הביאו אותי לחפש פתרונות לצמצום עלויות, ובפרט – להוזלת עלויות ביטוח הרכב.

משתלם להיות נהגת זהירה

במאמצי להוזלת העלויות של ביטוח הרכב שלי גיליתי שממש משתלם להיות נהגת אישה. חברות ביטוח רבות מעניקות לנשים הנחות משמעותיות בביטוחי הרכב השונים (חובה, מקיף וצד ג'), רק משום שהן נשים. והסיבה לכך פשוטה: נהגות מעורבות פחות בתאונות דרכים בהשוואה לגברים, לכן חברות הביטוח מסתכנות פחות כאשר הן מבטחות אותן.

ומעבר לעובדת היותי אישה, גיליתי שמשתלם עוד יותר להיות נהגת זהירה. אם יש לי היסטוריה נקייה מתביעות ביטוח רכב, שלילת רישיון או עבר פלילי, חברות הביטוח יסכימו לבטח אותי במחיר מוזל יותר. הדבר נכון לנשים ולגברים כאחד: נהגים זהירים הם כאלו שמעורבים פחות בתאונות ולכן הסיכוי שיפעילו את פוליסת הביטוח שלהן הוא נמוך יותר. לכן, חברות הביטוח יעדיפו לבטח נהגים זהירים ויציעו להם מחירים זולים יותר.

בהקשר זה גיליתי שגם לגילי ולוותק הנהיגה שלי יש השפעה על המחיר שאשלם עבור ביטוח הרכב. חברות הביטוח מעניקות מחירים מוזלים לנהגים ותיקים, שנמצאו גם כן כנהגים זהירים, שמעורבים פחות בתאונות דרכים, בהשוואה לנהגים חדשים.

כוחה של הקבוצה

כמו בתחומים רבים אחרים, כך גם בתחום ביטוחי הרכב: לקבוצה צרכנית יש כוח רב יותר לעומת הצרכן הבודד. לכן, חברות ביטוח רבות מעניקות ביטוחי רכב מוזלים לוועדי עובדים למיניהם, למקומות עבודה וחברים במועדוני צרכנות שונים, כמו למשל: עובדי מדינה, חברי הסתדרות המורים, מועדון בהצדעה למשרתי המילואים וכו'. לכן, במסגרת סקר השוק שעשיתי לפני חידוש ביטוח הרכב שלי, בדקתי גם אם אוכל ליהנות מההטבות הניתנות במסגרת קבוצה צרכנית כלשהי ואכן מצאתי כזו.

דגם הרכב והרגלי הנהיגה משפיעים על המחיר

עוד פרמטר שמשפיע על עלות ביטוח הרכב הוא דגם הרכב המבוטח: רכבים חדשים, רכבים יוקרתיים, ואפילו רכבים נדירים הם כאלו שיקר יותר לבטח אותם. הסיבה לכך היא שחלקי החילוף שלהם יקרים יותר, וכך גם כל תיקון שלהם. זו סוגיה שכדאי לחשוב עליה עוד בשלב קניית הרכב. כי אם רוצים לצמצם בהוצאות, עדיף מראש לרכוש דגם שהביטוח שלו זול יותר.

זאת ועוד, חברות הביטוח השונות כבר הבינו שלכל אחד מאיתנו הרגלי נהיגה שונים, ולכן אין היגיון שכולנו נשלם את אותו מחיר של ביטוח רכב. יש נהגים שנוסעים קילומטרים רבים מדי יום, ולעומתם יש נהגים שנוסעים ברכבם רק נסיעות עירוניות קצרות. רכב שנוסע פחות ובעיקר בנסיעות עירוניות קצרות, מועד פחות לתאונות. לכן רכבים כאלו יכולים להיות מבוטחים בעלות מוזלת יותר. בחברות הביטוח השונות תוכלו למצוא מסלולי ביטוח מוזלים המיועדים לרכבים שנוסעים מעט. במסלולים אלו, תעריף הביטוח נקבע מדי חודש, לפי מספר הקילומטרים שעבר הרכב בחודש שעבר.

במשך שנים, נהגתי מדי יום לעבודה ו/או ללימודים. אך כיום, כשאני נוהגת בעיקר בתוך העיר ברכב השני שיש לנו במשפחה, מצאתי שביטוח רכב לפי קילומטראז' הוא הפתרון הזול ביותר עבורי. ככה זה כשמשלמים בהתאם למה שנוסעים. וזו מהפכה של ממש בעולם ביטוחי הרכב.

לסיכום

אם חשבתם שעלויות ביטוח הרכב הן קשיחות יחסית, כדאי שתדעו שיש לא מעט דרכים להוזלתן. כל מה שצריך לעשות זה לא להתעצל, לערוך סקר שוק בין חברות הביטוח השונות, להתמקח ו… כן, גם להיוולד אישה לא יזיק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *