בין אם מדובר בנסיעת עסקים, בטיול משפחתי או בחופשה רומנטית, לפני כל טיסה לחו"ל יש לנו הרבה מאוד סידורים והכנות: תיאום טיסות ומקומות לינה, תכנון מסלול טיול, קניות מקדימות, היערכות רפואית (כמו חיסונים וכו') אריזת מזוודות וכמובן – רכישת ביטוח נסיעות לחו"ל. בין שלל המטלות, אין פלא שמדי פעם אנו שוכחים דבר מה, ונזכרים בו בדקה ה-90 או אפילו כשכבר הגענו לחו"ל.

אם שכחנו ציוד אישי, סביר להניח שנוכל לרכוש השלמות בשדה התעופה או ביעד אליו נסענו. אך אם שכחנו לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל – העניין הופך למורכב קצת יותר.

עד מתי ניתן לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל?

כדי לענות על שאלה זו חשוב להבין את מהותו של הביטוח. ביטוח נסיעות לחו"ל נועד להעניק לנו כיסוי למגוון מקרי חירום שעלולים להתרחש מרגע עזיבתנו את הארץ ועד לחזרתנו ארצה: החל באיחור בהגעת מטען וכלה בתאונה או אירוע רפואי. אם נקלענו למצב חירום בפרק זמן שבו פוליסת הביטוח לא היתה בתוקף, לא נהיה זכאים לכיסוי ביטוחי ולפיצוי כספי.

לכן, נקודת הזמן המאוחרת ביותר שבה ניתן לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל שיעניק לכם את מלוא הכיסויים, למשך כל תקופת הנסיעה, היא בשדה התעופה בארץ, לפני ביצוע הצ'ק אין. רכישה בשלב מאוחר יותר עלולה להקשות עלינו לקבל פיצוי בגין מקרים שאירעו עד להגעתנו ליעדנו בחו"ל, כמו למשל אובדן מטען או איחור בהגעת המזוודות ליעדן בחו"ל.

לא לחינם ניתן לראות בכניסה לשדות תעופה רבים עמדות של חברות ביטוח, בהן ניתן לרכוש פוליסה עוד לפני שלב הכרטוס ושליחת המזוודות. עמדות אלו נועדו להזכיר לנוסעים את הצורך בביטוח, ולאפשר גם למי ששכח לרכוש פוליסה בעודו בשדה התעופה.

יתרה מכך, חברות הביטוח המובילות מציעות כיום גם כלים דיגיטליים המאפשרים רכישה של ביטוח נסיעות לחו"ל בקלות ובמהירות באופן מקוון, באמצעות אפליקציה או אתר האינטרנט. כלים אלו יסיעו במיוחד לאלו מכם שנזכרו לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל רק בשדה התעופה.

ומה עם מי שנזכר מאוחר יותר?

אם נזכרתם ששכחתם לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל כשאתם כבר במטוס או אפילו לאחר הנחיתה בחו"ל, אל תאמרו נואש. זכרו שכיסוי ביטוחי הוא עניין חיוני לשוהים בחו"ל, במיוחד אופי נסיעתכם כרוך בסיכונים לפציעות ולתאונות, כמו למשל: טיול תרמילאים, חופשת סקי וכדומה. לכן, אל תוותרו על רכישת ביטוח גם אם כבר הגעתם לחו"ל. רק זכרו שהכיסוי הביטוחי שלו יהיה חלקי.

אם יש לכם סוכן ביטוח, מומלץ לפנות אליו כדי שיפעל בשמכם ישירות מול חברת הביטוח וירכוש עבורכם פוליסה. אם רכשתם בעבר פוליסה מחברת ביטוח מסוימת, סביר להניח שאם תפנו אליה שוב היא כן תמצא את האפשרות לבטח אתכם בכל זאת. אך בשתי האפשרויות קחו בחשבון את העובדה שלא תוכלו לרכוש ביטוח רטרואקטיבית, ולקבל כיסוי עבור אירועים שהתרחשו לפני רכישת הפוליסה. כל פוליסה שתרכשו בעודכם בחו"ל תהיה תקפה ממועד רכישתה ולא דקה אחת קודם לכן.

לכן לא תוכלו לקבל פיצוי ביטוחי בגין אירוע שהתרחש לפני רכישת הפוליסה. כך למשל, אם רכשתם את הפוליסה בהגיעכם לחו"ל ואז גיליתם שהמטען שלכם אבד או מאחר להגיע, הפוליסה לא תכסה את האירוע הזה ואתם לא תקבלו פיצוי כספי.

לסיכום, למרות שהדבר אפשרי מבחינה טכנית, כדאי שלא לחכות עם רכישת ביטוח נסיעות לחו"ל לדקה ה-90 ובוודאי שלא לנחיתה בחו"ל. כדי ליהנות ממלוא הכיסויים הביטוחיים ולנסוע לחו"ל עם 100% שקט נפשי, מומלץ לרכוש את ביטוח הנסיעות מוקדם ככל האפשר, בעודכם בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *