ביטוח חובה כשמו כן הוא: ביטוח אשר בעל הרכב מחויב על פי חוק לרכוש ולהחזיק, להקפיד על חידושו ותוקפו בכל עת. החובה החוקית אינה נוגעת להיקף השימוש ברכב וגם רכב אשר הוא בבחינת רכב עומד מחויב בפוליסת ביטוח חובה תקפה. לעניין זה, רכב אשר אינו מצוי בשימוש ובעליו מעוניין להימנע מהוצאות שוטפות בגינו יוכל למכור את הרכב בשוק הפרטי, למכור את הרכב למגרש לצורך חילוץ חלקי חילוף וגריטה ולבקש ממשרד הרישוי הורדת הרכב מן הכביש.

כאשר כל הללו לא התבצעו והרכב רשום כחוק כרכב פעיל במשרד הרישוי, מחויב בעליו בתשלום אגרת טסט ובדיקה שנתית וברכישת פוליסת ביטוח חובה לרכב. עלויות הביטוח הכבדות לצד גישה אופטימית יתר על המידה מביאה בעלי רכבים לעתים להחלטה שלא לרכוש ביטוח חובה לרכב, מתוך קווה ואמונה כי לא יעלה הצורך במימושו.

חשוב לדעת: רכישת ביטוח חובה לרכב היא חובה חוקית אשר עבירה עליה תשלח את בעל הרכב למשפט בבית הדין לתעבורה ותסכן אותו בקנסות, שלילת רישיון ואף אסר בפועל.

על פי חוק בגין עבירה אי אחזקת ביטוח חובה תקף לרכב ייגזרו על הנהג שלושה חודשי מאסר בפועל או קנס כספי בסך 750 ₪.

יחד עם זאת, הסיכון המהותי שבנסיעה ללא ביטוח חובה לרכב אינו מסתכם בהיתקלות אקראית עם שוטר תנועה, כי אם בא לידי ביטוי בעת אירוע תאונה וצורך בתביעה.

ביטוח חובה לרכב הוא ביטוח המספק כיסוי ופיצוי בגין נזקי גוף לכל הגורמים המעורבים בתאונה, ללא התייחסות לשאלת האחריות והגורם לתאונה. במקרה של תאונה חברת הביטוח קרנית (הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים)  מעניקה החזר בגין הוצאות רפואיות לפיצוי כספי בגין פגיעות גוף לכלל המעורבים בתאונה: הרכב המבוטח, נוסעים, הנוסעים ברכבים מעורבים נוספים והולכי רגל. כיסוי זה ניתן תחת הביטוח חובה לרכב.

פיצוי בגין פגיעות גוף יינתן על ידי חברת קרנית גם למעורבים בתאונה בה הרכב אינו מבוטח בביטוח חובה. יחד עם זאת, במקרה כזה תוכל חברת הביטוח לתבוע את בעל הרכב/הנהג בגין ההוצאות שנגרמו לה והפיצויים אותם נאלצה לשלם למרות אי קיום פוליסת ביטוח חובה בתוקף. מדובר בסיכון מהותי שמחירו עשוי להאמיר לכדי עשרות ומאות אלפי שקלים, בשל אותו חיסכון בטל בשישים במחיר הפוליסה המקורית.

נסיעה ללא ביטוח חובה- משמעויות נוספות

בעצירת הנהג, בשל כל עבירת תנועה או לביקורת שגרתית, יידרש להציג רישיון נהיגה בתוקף וביטוח חובה בתוקף. נסיעה ללא ביטוח חובה תכביד על הנהג קנס כספי נוסף לצד כל קנס קיים בגין העבירה לשמה נעצר ואף תוסיף על כך נקודות חובה.

במקרה שאין מדובר בפעם הראשונה בה נתפס הנהג בעבירה האמורה, יקבל צו זימון למשפט בבית דין לתעבורה שם יהיה נתון לחסדי השופט, כאשר אלה אינם רואים בעין יפה עבירה מסוג זה ונוטים להחמרה בעונש.

הענישה יכולה להגיע לכדי קנסות, שלילת רישיון ואף החרמת רכב ומאסר בפועל.

מי אחראי לביטוח החובה לרכב, בעל הרכב או הנהג?

ככלל, האחראי לרכישת ביטוח החובה הוא בעל הרכב. יחד עם זאת, לנוהג ברכב שאינו שלו עומדת החובה לוודא כי מדובר ברכב המוחזק כחוק, בעל רישיון רכב וביטוח מתאים בתוקף. בכל מקרה של ספק, בו ייעצר הנהג ללא ביטוח חובה  ברכב בו נהג, חובת ההוכחה להטלת האחריות על גבי בעל הרכב תהיה על הנהג שיידרש להצהיר ולהוכיח כי לא ידע על אי קיום הביטוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *