אף אחד לא אוהב לחשוב על הגרוע מכל. כשאתם רוכשים בית, מרהטים אותו ומאבזרים אותו והופכים אותו לבית חלומותיכם, סביר להניח שהדאגה ממקרה בו דברים יינזקו בו לא בדיוק מטרידה אתכם כרגע.

הרי אתם בדיוק בשיא ההתרגשות וההנאה עכשיו היופי שיצרתם לעצמכם ורכשתם במו כספיכם, מדוע להתעסק עכשיו במה עלול לקרות? אבל זה חשוב, בעיקר בגלל ההשקעה הכלכלית הלא מבוטלת שנעשתה כאן. לא נדרש מכם יותר מדי, רק לדאוג לביטוח דירה; ואם כבר ביטוח דירה – אז לפוליסה שתגן על הנכס והרכוש שלכם ברמה הגבוהה ביותר, לכל מקרה שלא יהיה.

הקדמה: המרכיבים של ביטוח הדירה

כשמדובר בנכס המשמש למגורים, ישנם שני מרכיבים עיקריים לביטוח שלו: ביטוח מבנה וביטוח תכולה. בעוד ביטוח מבנה מכסה נזקים שנגרמו לתשתיות, קירות, רצפה וכו', ביטוח התכולה מכסה את הנזק לרכוש והחפצים שלכם, כפי שמצוינים בפוליסה שרכשתם. בשני מרכיבי הביטוח הללו נכנס לתמונה המושג "ערך כינון", ולא תאמינו עד כמה הוא חשוב.

תמונה: pixabay.com

אז מהו ערך כינון בביטוח דירה?

בבואכם לבחור מבין פוליסות הביטוח הקיימות, כדאי שתכירו מושגים חשובים שיופיעו בהן. בכל הקשור לביטוח דירה, ערך כינון הוא הכיסוי המושלם לרכוש שלכם. משמעותו היא שאתם תקבלו תגמול עבור הרכוש המבוטח שלכם שניזוק, לפי שוויו כפי שהיה כשרכשתם אותו, כלומר – חדש מהניילונים.

מושג זה שונה ממושג ערך שיפוי, המבטיח גם הוא כיסוי, אך לפי שווי הרכוש בעת הנזק. לדוגמה: במידה ואבזרתם את המטבח שלכם במקרר ארבע דלתות חדש שעלה לכם 3,500 ש"ח שדאגתם לבטח, והוא ניזוק לאחר שנתיים – ערך שיפוי יבטיח לכם כיסוי של סכום נמוך מזה שרכשתם, בעוד ערך כינון יעניק לכם תגמול עבורו, במחיר של חדש.

איך "מפעילים" ערך כינון?

הכל מתחיל, כמובן, בבחירת הפוליסה. כאשר אתם סוגרים ביטוח דירה ורכוש בהראל, למשל, התעכבו על התנאים השונים ודאגו לבחור את הפוליסה שתיתן לכם כיסוי מרבי. בכך תבטיחו שבמקרה של נזק אתם תקבלו תגמול "חדש תמורת ישן", ולא ינוכה לכם שיעור הבלאי של הרכוש המבוטח. אם מסיבה מסוימת בחרתם לוותר על הכיסוי הזה, לא תהיו זכאים לקבל תגמול בשווי חדש לרכוש שנפגע.

ערך כינון גם בביטוח מבנה

אם כבר דיברנו על ערך כינון בביטוח דירה, ננצל את ההזדמנות כדי ליידע אתכם כי ערך כינון יכול להיות תקף (ומאוד שימושי) גם בביטוח מבנה.

נניח שהנכס שלכם ספג פגיעה הגורמת לירידת ערכו, הכיסוי הזה בפוליסת ביטוח המבנה שלכם ידאג שחברת הביטוח תפצה אתכם בערך כספי של הנכס שלכם כפי שהיה במצב חדש, ולא לאחר הנזק או כתוצאה מבלאי. מבחינתכם זהו ראש שקט וידיעה שתקבלו את מלא הסכום שיאפשר לכם לתקן או לרכוש נכס אחר במקום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *