התכוננתם מראש, הייתם אחראיים ורכשתם ביטוח דירה לכל מקרה שלא יהיה. התרחישים הקיצוניים לא באמת היו נראים לכם מציאותיים ולא האמנתם שדווקא לכם זה יקרה, אך זה קרה.

הדירה שלכם ניזוקה, והנזק אף כלול בכיסוי שמעניק לכם ביטוח הדירה שרכשתם. כעת נשאלת השאלה: מה עכשיו? איך מממשים את זכותכם לקבל את המגיע לכם? הרי לא ידפקו לכם בדלת עם סכומי כסף כך סתם, נכון?

בדיוק בשביל השואלים את השאלות האלה הכנו את המדריך להפעלת ביטוח דירה, על מנת שתוכלו לדרוש ולקבל את מה שהובטח לכם בפוליסה. אז, שנתחיל?

תמונה: pixabay.com

הפעלת ביטוח דירה – צעד אחר צעד

1. דיווח לחברת הביטוח
הפעולה שאתם צריכים לעשות כדי להפעיל כל ביטוח דירה שברשותכם היא הגשת תביעה לחברת הביטוח. על אף הקונוטציה השלילית, תביעת חברת הביטוח היא בסיסית ביותר, והיא השלב הראשון בתהליך. את הדיווח הראשוני הזה תעשו בעצמכם או באמצעות סוכן ביטוח (אם יש לכם אחד כזה), כאשר מומלץ כבר בשלב זה להכין צילומים של הנזק וכל מידע אחר שייתן פרטים אודותיו.

2. ביקור שמאי
לאחר שבקשת התביעה שלכם התקבלה ונכנסה לטיפול, יגיע אל ביתכם שמאי ביטוח שתפקידו לאמוד את הנזק ולהכין דוח אודותיו. השמאי למעשה משקף את אומדן הנזק לחברת הביטוח, כדי שזו תדע בדיוק בכמה כסף היא צריכה לפצות אתכם. כעת תצטרכו לארגן לשמאי את כל המסמכים אודות הדברים שניזוקו בדירה, תמונות, חשבוניות, קבלות וכל פרט מידע אחר שיסייע לו לגבש את הדוח. נניח והדירה שלכם הושחתה לאחר ניסיון פריצה, עליכם להגיש לשמאי עותק של טופס המעיד שפניתם למשטרה לאחר המקרה.

3. הכנת הדוח על ידי השמאי
כשלשמאי יהיה את כל המידע הדרוש לו, הוא יתפנה להכנת הדוח שיגיש בהמשך לחברת הביטוח. בדוח תמצאו את המושגים ערך שיפוי וערך כינון, כשהכוונה לערכם של הדברים שניזוקו בדירה – הערך המקורי והערך לאחר זמן השימוש. אם תגישו לו, למשל, את חשבונית המקרר שניזוק בהצפה או שריפה בדירה, השמאי יוכל להעריך את הערך העכשווי שלו, וזה יעזור לכם לקבל בהמשך את הפיצוי עבור ההפרש בין הערך העכשווי לערך הנוכחי.

4. בדיקת זכאות לפיצוי
לאחר שהשמאי הגיש את הדוח, יעבור הכדור לידי חברת הביטוח, ולרוב תקבלו ממנה תשובה תוך 30 ימי עסקים. בהנחה שנמצאתם זכאים, תקבלו תחילה את ערך השיפוי (השווי הנוכחי של מה שניזוק בדירה) בניכוי הוצאות השתתפות עצמית לפי תנאי הפוליסה שלכם.

5. הגשת חשבונית על רכישה חדשה לשם קבלת ההפרש
במידה ותחליטו, בהמשך, לרכוש ציוד או תשתית חדשה לדירה, תידרשו להציג לשמאי (זוכרים אותו?) את חשבונית הקנייה ולקבל מחברת הביטוח את ההפרש. נחזור לדוגמת המקרר ממקודם: בהנחה וחברת הביטוח מצאה לנכון לפצות אתכם עבורו, אתם תקבלו פיצוי בסך השווי הנוכחי שלו, ולא השווי שלו בעת הקנייה. אם תרכשו כעת מקרר זהה, עליכם להגיש את החשבונית כדי לקבל השלמה לסכום המלא.

לסיכום, זה אולי נראה תהליך ארוך ומסובך אך כיום הוא פשוט יותר מבעבר ודורש מכם בעיקר לעבוד מסודר ולא להתייאש. ביטוח דירה אינו רק "סימון וי" אלא סיכוי ממשי לקבל פיצוי עבור מה שמגיע לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *