אם עמדתם לפני רכישת ביטוח דירה, או אפילו לפני חתימה על חוזה דירה שכורה, בוודאי נתקלתם בצמד המילים "אסונות טבע" בהקשר של הביטוח או תיקון תקלות מסוימות בדירה. זה יכול להישמע מעט בדיוני ואף להעלות גיחוך, כי אסונות טבע הם לא דבר שבשגרה, אז מדוע צריך לציין אותם במעמד רציני שכזה?

ובכן, יש חשיבות גדולה להתייחסות אליהם, בוודאי כשמדובר בדירה שלכם, אותה רכשתם במיטב כספכם. נכון שאסונות כאלו לא נפוצים מדי (וטוב שכך!), אך הם בהחלט יכולים להתרחש והביטוח נועד להגן עליכם, בין השאר גם מהם. כשמדובר בביטוח מבנה – יש להתייחס אליהם ברצינות המתבקשת ולהכיר אותם טוב, בעיקר לקראת החורף – שזו העונה בהם רובם מתרחשים, לפחות בארץ.

אז לאילו אסונות טבע מתייחסים בביטוח מבנה?

לפני הכל, נזכיר כי תפקידו של ביטוח מבנה להגן על היסודות והמעטפת של הבית שלכם, ביניהם קירות, תקרה ורצפה וכן גם מערכת החשמל והמיזוג. ישנם גורמים רבים העלולים לגרום נזק למבנה, בהם תוכלו למצוא – שריפה כתוצאה מהתלקחות מכשיר חשמלי, הצפה כתוצאה מתקלה בדוד ועוד.

תמונה: pixabay.com

אם תתעמקו בפוליסת ביטוח הדירה שלכם, בוודאי תראו כי ישנו אזכור גם לאסונות טבע אותם מכסה ביטוח המבנה. הכוונה היא לרעידות אדמה, שיטפון או נזקים למבנה כתוצאה מסופת גשמים רצינית והצפה כתוצאה ממקור חיצוני כמו נחל שאתם מתגוררים בקרבתו ועלה על גדותיו בשל הגשמים.

לא פעם שומעים בחדשות כי בעקבות מזג האוויר הסוער, עץ קרס על מרפסת דירה, פרגולה הממוקמת במרפסת התמוטטה עליה ועוד – גם מקרים כאלה בהחלט נכנסים תחת ההגדרה של אסונות טבע.

ביתכם ניזוק מאסון טבע? כך תנהגו

רצה הגורל והבית שלכם אכן ניזוק מכל מה שמוגדר כאסון טבע בפוליסת ביטוח הדירה שלכם? אלה השלבים העיקריים בהם מומלץ לנקוט מיד עם הנזק:

  • לעדכן במהירות האפשרית את חברת הביטוח.
  • להימנע מפעולות במבנה שניזוק או במגע שעלול להקטין את גובה הפיצויים.
  • לצלם ולתעד את הנזק במבנה משלל זוויות כך שתהיה תמונה ברורה שלו, ולהציג את התמונות בפני חברת הביטוח.
  • לשמור גם את מה שניזוק מאוד לשם תיעוד הנזק.

על מה כדאי לכם להקפיד לקראת החורף?

מאחר והעונה הקרה היא התקופה הנפוצה ביותר לאסונות טבע (אם נשים את רעידות האדמה הבלתי צפויות בצד), יש כמה צעדים שיעזרו לכם להכין את הבית לחורף, ולצמצם נזקים אפשריים כתוצאה מגשמים ומזג אוויר סוער:

  • דאגו לגיזום עצים גבוהים בקרבת הבית – דברו עם העירייה או הרשות המקומית אם הדבר לא נעשה ביוזמתן.
  • חזקו חפצים במרפסת או בגג – סערות חזקות עלולות לנתק אותם ממקומם ולהביא אותם לגרימת נזק למבנה שלכם.
  • איטום וזיפות גג הבית – לא משנה אם אתם גרים בבית פרטי או משותף, דאגו להכין את הגג לחורף כדי למנוע נזילת מי גשמים כבדים אל התקרה.
  • פתיחת מרזבים בגג – הזמינו איש מקצוע לפתיחת סתימות, כך שימים גשומים לא יביאו להצפה של הגג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *