מגפת הקורונה הולידה חששות רבים בקרב משקי הבית בישראל, חלקם הנוגעים להיבט הבריאותי ולהתמודדות עם האיום הביולוגי, וחלקם בתחום ההישרדות הכלכלית, בתקופה בה רבים איבדו את עבודתם ופרנסתם.

אחד הכלים הראשוניים להתמודדות עם הירידה בהכנסות וחוסר הוודאות, הוא צמצום מידי בהוצאות שאינן הכרחיות. ביטול והקפאה של תשלומים לחדרי כושר, חוגים ופעילויות פנאי, צמצום ברכישות שאינן הכרחיות, הקפאה או הפחתת העלויות של ביטוח הרכב בתיאום אל מול חברת הביטוח, וזאת לצד צמצום טבעי בהוצאות דלק, בילויים, ביגוד והוצאות יום-יומיות אחרות.

בבחינה של ההוצאות ההכרחיות אל מול המיותרות עולה השאלה לאיזה מן הצדדים משתייך ביטוח הבריאות. מחד גיסא מדובר בעלות קבועה ולא מבוטלת שיתכן ואינה הכרחית בעת הזאת, ומאידך גיסא דווקא בימים של מגיפה עולמית וסיכון בריאותי חשוב להיות מוגנים תחת ביטוח בריאות פרטי ומיטיב, לכל תרחיש אפשרי.

האם נדרש ביטוח בריאות פרטי לצורך טיפול בקורונה?

חשוב לדעת כי מחלת הקורונה מטופלת במלואה על ידי שירותי הרפואה הציבורית, החל משלב האבחון והבדיקות, וכלה בקבלת טיפול רפואי, בתנאי אשפוז בבתי החולים, במלונות שהוסבו למטרה זאת ובאשפוז הביתי, לרבות הסתבכות של המחלה, חיבור למכונות הנשמה וחמצן וכל מענה רפואי אחר. בהקשר זה בלבד ביטוח בריאות פרטי לא יסייע בקיצור תורים ולא יספק מענה של שירותי הרפואה הפרטית בשלב זה, מאחר וזה לא קיים בנמצא.

יחד עם זאת, הביטוח הפרטי יוכל לבוא לידי ביטוי לאחר מכן, בפיצוי כספי, החזר בגין תרופות, תשלום בגין ימי אשפוז ופיצוי במקרה של מוות, על פי תנאי הפוליסה שנרכשה.

חשוב לדעת כי מאחר והקורונה היא מחלה חדשה, היא אינה מופיעה כלשונה בפוליסות ביטוח הבריאות, אולם זוכה לכיסוי בכל תכנית ביטוח בריאות פרטית המעניקה כיסוי להוצאות רפואיות בשל מחלה. לסעיף זה קיים סייג המתייחס לפיצוי הניתן למבוטח בגין מחלה קשה בה לקה- ללא קשר להוצאות או להפסדים שנגרמו בגינה, וזאת מאחר וכיסוי זה מגדיר רשימת מחלות מובנות.

ניתן לקבוע כי אין חובה בביטוח בריאות להתמודדות עם הקורונה, ויחד עם זאת ביטוח כזה יכול לסייע רבות בהתמודדות עם אובדן ימי העבודה והקושי הכלכלי שהמחלה עשויה להותיר אצל החולים ובסביבתם.

מערכת הבריאות – היום שאחרי הקורונה

מערכת הבריאות בישראל מקדישה את מירב כוחותיה ומאמציה להתמודדות עם וירוס הקורונה, תוך דחיה של כל מתן שירותי הרפואה שאינם דחופים, החל מבדיקות, ניתוחים וטיפולים רפואיים שאינם מצילי חיים. מטבע הדברים, ביום שלאחר הקורונה, נגלה מערכת עמוסה לעייפה ופקוקה, תורים ארוכים בסדר גודל שלא הכרנו וקושי של ממש במתן שירותים רפואיים לסוגיהם.

פוליסת ביטוח בריאות פרטית תבטיח מענה מהיר ויעיל של שירותי הרפואה הפרטית, פניה לרופאים פרטיים מומחים, ביצוע בדיקות במהירות וביעילות, ניתוחים ולמעשה שיפור ושדרוג מהותי של כלל השירותים, ללא תלות במערכת ציבורית חבוטה בהליכי שיקום.

בשל אלה, ובשל העובדה כי גם בימות הקורונה אי אנו חסינים ממחלות אחרות, תאונות וצורך בקבלת מענה רפואי מעולה, במידת האפשר מומלץ שלא לבטל ביטוחים רפואיים פרטיים, גם בעת הזאת. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *